Uz napredak senzorske tehnologije i uz napredak naprednih računarskih metoda i tehnologija, rađanje proizvodnih mašina (ili generalno mašina) sa imunitetom, koje će se možda same popravljati (lečiti) i vakcinisati, sasvim je moguće u budućnosti.
Autor: prof. dr Dragan Đurđanović, Mašinski fakultet Univrziteta u Teksasu
Savremena praksa u naprednim industrijama prepuna je primera gde inženjeri i tehničari moraju da vode bitku sa kvarovima i operacionim problemima koje nikada pre nisu videli. Na primer, veze u komunikacionim mrežama u automobilskoj idustriji često pate od sporadičnih prekida zbog mnoštva faktora, kao što su pokretne mašine i komponente (roboti), abrazivna okolina (ulja, rashladne tečnosti), pa i ljudske greške (instaliranje mreža zavisi od ljudi i dovoljno je da se konektor ne pričvrsti dovoljno, i problem loše veze će se pojaviti).
Takvi problemi (kvarovi na mreži) su inherentno jedinstveni svaki put, jer je svaka mreža jedinstvena po konfiguraciji i načinu na koji se koristi, a i ozbiljnost (relativna frekvenca) sporadičnih prekida komunikacije je uvek jedinstvena. Stoga ne postoji “prethodno iskustvo” na osnovu koga bi se mogao napraviti model takvog kvara i na osnovu koga bi se takvi problem prepoznavali i sprečavali.
Ovaj problem je ogroman i autor je imao iskustva sa automobilskom fabrikom u kojoj svaki minut praznog hoda na traci košta više od 25000USD, pa je jedan takav relativno banalan problem (sporadična loša veza na mreži) doveo do četiri i po sata dugog zastoja u proizvodnji. Inženjeri su morali da pojedinačno proveravaju čvorove na mreži, dok nisu našli problematični čvor jer su protokoli komunikacije takvi da čvor koji je izvor problema može da bude poslednji čvor koji detektuje da nešto nije u redu i da tako bude poslednji aktivan čvor na mreži [1].